Araç Klimaları Hakkında Herşey

26

Bir arabadaki klima sistemi, soğutucu akışkanın sıvı ve gaz fazları arasındaki fiziksel çevrimini kullanarak çalışır. Soğutucu akışkan durum değiştirdikçe, araçtaki ısıyı ve nemi emer ve sistemin serin ve kuru hava vermesine olanak sağlar

Soğutucu akışkanın sıvı ve gaz fazları arasındaki değiştimi, ortam havasının nemı ve sıcaklığı kontrol etmek için kullanılır.

İnsan doğası gereği istendik sıcaklık da ve nem de durmak ister. Klimaların hayatımıza girmesiyle hava şartlarının düzenlenebilmesi ve her türlü iklim şartlarında ortam konforu sağlanabilmesi imkanı doğmuştur.

Taşıtlar da ilk klimalar 1939 yıllında ABD de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak o yıllarda kullanılan klimalar boyut olarak büyük ve daha verimsiz çalışmaktaydı. Günümüzde kullanılan klimalar ilk dönem klimalarla aynı teknolojiyi kullanmasına rağmen çok küçük boyutlara ve daha verimli hale gelmişlerdir. Klimalar taşıt içerisinde havayı soğutmasının yanında havanın nemini alması ve dışarıdan gelebilecek toz ve kirli havayı filitre edebilmesi tüm taşıtlarda opsiyonel olarak takılması ihtiyacını günümüze yansıtmıştır.

Araç klima sisteminin 5 bileşenin görevleri soğutucu akışkanın çevrimdeki sırasına göre açıklanmıştır.

Kompresör

Kompresör hareketini üzerindeki kayış kasnak vasıtasi ile krank milinden alır. Gaz fazındaki düşük basınçlı soğutucu akışkanı yüksek sıcaklıkta yüksek basınçlı gaz haline getirir.

Klima kompresörü güç iletimini kasnağında bulunan bir kavramadan alır. Kavramada çoğunlukla 4-11 ohm direncinde bir elektormanyetik kavrama kullanılır. Soğutucu akışkanın sıkıştırılması, kompresör miline bağlı 5-10 piston tarafındandan kompresör içeresinde gerçekleşir.

Gaz fazındaki soğutucu akışkan bısıncı yükseltildikten sonra  bir sonraki istasyonu Kondanere gönedilir.

2-Kondenser

3- Kurutucu

4-Eveparatör

Leave A Reply

Your email address will not be published.