Araçlarda ikaz ışıkları ve anlamları

E-sınav dan 70 ve üzeri puan alınması sürücü belgesi alabilmek için gerekli aşamalardan birisidir. Milli Eğiitm Bakanlığının yapmış olduğu bu sınavda araç tekniği dersinden 9 adet soru gelmektedir. Sorular taşıtlar üzerinde bilgi ölçme niteliğinde olup, araçlardaki ikaz ışıkları ve anlamları da sorulmaktadır. Bu sayfada araçlarda ikaz ışıkları ve anlamları ile ilgili en çok sorulan sorular belirlenmeye çalışılmış ve anlamları açıklanmıştır.

AKÜ ŞARJ İKAZ IŞIĞI

akü şarj ikaz ışığı

Taşıtın çalışırken elektrik ihtiyacını karşılayan alternatör aynı zamanda akünün şarjınıda yapar. Alternatör arızası olduğunda akünün şarj olmamasıyla bu ikaz ışığını yanar. Bu ikaz ışığı kontak açılınca yanması motor çalıştırılınca sönmesi gerekir. Motor çalışırken yanması durumunda acilen motor stop edilmeli, alternatör V kayışı kontrol edilmelidir. V kayışı koptuğu için bu arıza lambası yanmış ise biraz sonra motor hararet yapacaktır. V kayışı sağlam ise akü içerisindeki elektrik miktarınca araç yol alabilir.

YAĞ BASINCI DÜŞÜK

yağ basıncı ikaz ışığı

Bu ikaz karterdeki yağın motor içerisinde gerekli yerlere gönderilemediğini ifade eder. Olası nedenler; yağ seviyesi düşmüştür. Yağ pompası tıkanmıştır. Yağ pompası mekanik arıza vardır. Bu ikaz ışığı kontak açılınca yanması motor çalıştırılınca sönmesi gerekir. Motor çalışırken yanması durumunda acilen motor stop edilmeli, yağ seviyesi kontrol edilmelidir. Yağ seviyesi normal olduğu durumlarda motor çalıştırılmadan aracın servise gönderilmesi gerekir.

MOTOR SOĞUTMA SUYU SICAKLIĞI

Bu ikaz ışığı motor soğutma suyu sıcaklığı hakkında sürücüyü bilgilendirir. Hararet yapan bir motorun soğutma suyu sıcaklığı 100 dereceyi geçer ve soğutma yapamaz hale gelir. Taşıtın gösterge panelinde kontak açıkken yanması, motor çalıştığında sönmesi gerekir, Motor çalışırken yanmaya devam ederse motor stop edilip, soğutma suyu seviyesi başta olmak üzere soğutma sistemi elemanları kontrol edilmelidir.

MOTOR ARIZA LAMBASI

motor arıza lambası

Bu ikaz ışığı motora anlık olarak giren yakıt – hava dengesinin oransal olarak bozulduğunu ve aracın servise gitmesi gerektiği bildirir. Kontak açıldıktan sonra yanması motor çalıştıktan sonra sönmesi gerekir.

KIZDIRMA BUJİSİ

kızdırma bujisi

Dizel motorları sıkıştırma zamanı sonu sıcak hava üzerine dizel yakıtı püskürtülmesi esasına dayanarak çalışır. Soğuk havalarda motorun çalışmasında zorluk çıkmaması için, motor çalışmadan önce motor içerisine alınan havanın ısıtılması için birkaç saniye çalışan rezistanstır. Kontak açıldığında devreye girer. Bu ışık söndükten sonra marş yapılması gerekir.

UZUN HÜZMELİ FAR

uzun hüzmeli far

Bu ikaz ışığı taşıt uzun hüzmeli farlarının açık olduğunu gösterir. İkaz ışığına bağlı farın 100 metre aydınlatma mesafesi olması gerekir. Taşıt gösterge panelinde mavi renkte yanar. Taşıtın önünü aydınlatan uzun hüzmeli farlar beyaz renkte yanar

KISA HÜZMELİ FAR

Kısa hüzmeli far

Bu ikaz ışığı taşıt kısa hüzmeli farlarının açık olduğunu gösterir. İkaz ışığına bağlı farın 25 metre aydınlatma mesafesi olması gerekir. Taşıt gösterge panelinde yeşil renkte yanar. Taşıtın önünü aydınlatan kısa hüzmeli farlar beyaz renkte yanar

FREN HİDROLİK SEVİYESİ DÜŞÜK

El freni çekili

Bu ikaz ışığı el freninin çekili olduğu durumlarda yanar, El freni inik olduğu halde yanmaya devam ediyorsa fren hidrolik sıvısının eksikliğini gösterir.

ABS Fren Sistemi

ABS Fren sistemi

Tekerleklerde kilitlenmeyi öneleyerek direksiyon hakimiyetinin sürücüde kalmasını sağlayan çok önemli aktif güvenlik elemanıdır. ABS ikaz ışığının yanıyor olması sistemde arıza olduğunu ve frenleme esnasında ABS nin devreye girmeyeceğini belirtir.

FREN BALATALARI AŞINMIŞ

Bu ikaz ışığı tekerlek disklerini sıkarak yavaşlamayı sağlayan balataların azaldığını ve değişmesi gerektiğini gösterir.

CAM SUYU YIKAMA İKAZI

CAM-YIKAMA

Silecek suyu olarakta bilinen cam yıkama suyu haznesindeki su miktarı çok azaldığı veya bittiği zaman gösterge panelinden sürücüye bu ikaz ışığı ile bilgilendirme yapılır.

ÖN CAM REZİSTANSI

ÖN-CAM-REZİSTANSI

Bu ikaz ışığı ön cam rezistansın çalıştığını gösterir. Soğuk havalarda ön camın buğusunu açmak ve buzunu çözmek için kullanılır.

ARKA CAM REZİSTANSI

Arka cam rezistansı

Bu ikaz ışığı arka cam rezistansın çalıştığını gösterir. Soğuk havalarda arka camın buğusunu açmak ve buzunu çözmek için kullanılır.

LASTİK BASINÇ İKAZI

Lastik basınç uyarısı

Bu ikaz ışığı taşıt tekerleklerinden birinin yedek lastik dahil hava basıncının olması gereken değerin altında olduğunu ifade eder. Sarı yanması değer kaybının az olduğunu kırmızı yanması ise çok olduğunu belirtir. Lastik hava basınçları olması gereken değere ayarlandığında arıza ışığı lastik supabı arkasından okuma yapan taşıtlarda otomatik olarak silinecektir. Tekerlek turu ölçümü yapan taşıtlarda ise araç içerisinde bulunan ilgili düğme eya arıza kaydı silinerek göstergeden sönmesi sağlanır.

Yorum yapın